Tulokset 2015-2017


"Nitrokoe" Asikkala 16.11.2017

Kilpailussa toimi ylituomarina Jaakko Talvinen joka kertoi tämän olevan Hänen viimeinen tehtävänsä ylituomarina.Kiitokset Hänelle toiminnastaan ylituomarin tehtävissä.Kiitokset myös ruokahuollolle ja tuomareille sekä maasto oppaille, jotka olivat arkipäivänä olleet käytettevissä kokeessa.Tulokset ovat paljaan maan tuloksia.

Suomenajokoirat:

1.Kanuunan Pentti     AJOK1 84,46 p.                                       om.Hannu Koskinen

2.Karkelon Kiri            AJOK1 78,96 p.                                     om.Kari Määttänen

3.Kanuunan Sauhu     AJOK1 76,33 p.                                     om.Matti Jutila

4.Mäkikallion Lotta      AJOK2  65,57 p.                                   om.Martti Heikkilä

5.Korventaustan Tatu  AJOK3 58,38 p.                                   om.Veikko Kautiainen

 

Beaglet:

1.Konttikuusen Ruska               BEAJ0 37,71 p.                       om.Kari Kinnunen

2.Lehmushuhdan Piekka           BEAJ0 24.00 p.                     om.Matti Lehmussaari

3.Musakarin Rebecca                BEAJ0   3.00 p.                       om.Jarmo Kivisaari      

 


Beaglein PM-koe Hartola 19.10.2017

Kilpailun ylituomarina toimi kilpailussa Esko Häyhänen Iitistä. Piirinmestaruuskokeeseen osallistui neljä beaglea,jotka kaikki kilpailivat piirinmestaruudesta.Muiltaosin kokeeseen osallistui myös kaksi suomenajokoiraa ja yksi luzernin ajokoira.

Kiitokset tuomareille,maastot luovuttaneille seuroille,maasto oppaille sekä myös keittiö henkilökunnalle.

Tässä tulokset:

1.Eräsoinnun Pilkku   BEAJ1 64,08  PM                                om. Keijo Ylönen

2.Papinniemen Helga  BEAJ2 45,96                                        om. J Eerikäinen / A ja A Vornanen

3.Astalan Raknarok     BEAJ0   0.5 p                                      om. Auvo Rahkola

--.Eräkaveri Bosse       Suljettu                                                 om.Martti Ruusunen

http://koiratietokanta.fi/ajokoetulokset/Hartola_20171019.htm

 

Ajokoirat

1.Jägar Rogers Disa     AJOK2 71,88                                       om.Karl Gustav Halström

2.Karkelon Kiri              AJOK3 52,71                                      om.Kari Määttänen

3.Hallakorven Pinja      AJOK0   3.00                                      om.Eve Vanne

 


Pilkkikilpailut 14.4.2017 Hartola Jääsjärvi

Tuomarina kilpailussa toimi Puheenjohtaja Kari Kinnunen ja kokkailusta vastasi Merja Lautala. Ilma oli aurinkoinen mutta pohjoistuuli teki siitä kolean.

Jäätilanne oli vielä aika hyvä myöhäisestä ajankohdasta huolimatta, tämä ehkä karsi jonkin verran osallistujia. Päivä meni hienosti, makkaraa paistaen, lettuja syöden, kahvia nauttien sekä viettäen ulkoilupäivän seurustellen ja pilkkien.

 

Miehet

1

Henri

Valonen

1870 g

 

2

Markus

Lehmussaari

1452 g

 

3

Jukka

Leivo

1141 g

 

4

Janne

Tinnilä

1049 g

 

5

Auvo

Rahkola

984 g

 

6

Ilkka

Kauhala

428 g

 

7

Aarne

Ukkola

364 g

 

8

Pasi

Kaukiainen

342 g

 

9

Matti

Lehmussaari

 0 g

     

Naiset

1

Katja

Ukkola

120 g

 


"Nitrokoe"16.11.2016 Asikkala

Kokeeseen osallistui kolme suomenajokoiraa ja yksi beagle tässä tulokset.

Suomenajokoirat:

1.Karkelon Kiri    AJOK1 78,25 om.K.Määttänen

2.Kanuunan Nestori AJOK3 56,33   om.J.Rajala

- .Rajarintalan Sonja  Suljettu      om. E.Kanerva

Beaglet:

-. Strongbow Rowdy Run-Forrest-Run   Suljettu 

---om. M.Lautala & R.Heikkilä

                                                                        


 

Piirinmestaruuskoe 12.10.2016 Hartola

1. Eräkaveri Bosse  24,54 p om.M.Ruusunen

2. Astalan Raknarok 3,00 p om. A.Rahkola

3. Eräsoinnun Pilkku 2,00 p om. K.Ylönen

Kaikki kolme jatkavat Idän Lohkon valintakokeeseen 29.10.2016 Sysmään

                                                                             


Pilkkikilpailut 25.3.2016              Jääsjärvi Hartola

    
Tuomarina toimi Puheenjohtaja Hannu Heinonen    
         
Miehet1Jukka Leivo3357 g    
 2AuvoRahkola2980 g    
 3JaakkoTalvinen2750 g    
 4HenriValonen2280 g    
 5Petri Tukia1735 g    
 6JanneTinnilä1592 g    
 7Markus Lehmussaari1535 g    
 8IlkkaKauhala1019 g    
 9MattiLehmussaari1014 g    
 10KariKinnunen664 g    
 11PasiKaukiainen527 g    
 12KalleLeinonen472 g    
         
Nuoret1OtsoTinnilä133 g    
         
Naiset Merja LautalaEi saalista    
  Katja LautalaEi saalista    
         

 

 

 

Pitkäkoe 16.-29.2.2016 tulokset järjestäjä Salpausselän Beagle ry

 

Suomenajokoirat:

   
n.Kuusitarhan ElluAJOK1 89.33om.P.Romppanen,Mäntsälä
u.Kanuunan JytäAJOK1 86.54om.J.Rajavuori,Kontiolahti
n.Satumeren MetteAJOK1 81.75om.H.Ruotsalainen,Asikkala
n.Cellistin NippeAJOK1 81.13om.J.Nora,Sysmä
u.Pikijussin KamuAJOK1 80.29om.T.Kokkonen,Hollola
u.Rajarintalan TepaAJOK263.00om.J .Saarinen,Orimattila
n.Kanuunan RaisaAJOK354,08om.J.Eerola,Asikkala
u.Vehkaojan Retu AJOK353,5oom.J&E.Valovaara,Hollola
n.Rauta-ajon Ritu AJOK350,42om.T.Partanen/I.Rönkkö Orimattila
n.Rajarintalan SonjaAJOK049,29om.E.Kanerva,Orimattila
n.Mettäjuntin MantaAJOK044.04om.K.Heinänen,Asikkala
u.Karkelon KiriAJOK043,08om.K.Määttänen,Asikkala
u.Repopupun Pörpän PohattaAJOK025,42om.T.Vartio,Orimattila
n.Kalliolan LissuAJOK03,OOom.L.Miettinen/K.Eriksson,Myrskylä
    
n.Karhunkannon NuuskuneitiEi koeteltu om.K.Tonttila,Nastola
n.Metsäkontion RonjaEi koeteltu om.E.Kiljunen,Nastola
u.Mettäjuntin MetkuEi koeteltu om.H.Mujunen,Asikkala
n.Metsähuuman HelmiEi koeteltu om.P.Tukia,Nastola
    
Venäjänajokoirat:   
n.Riistakairan CiriAJOK267,13om.J.Aaltonen,Asikkala
u.Riistakairan VanjaAJOK264,38om.J.Kosunen,Orimattila
    
Beaglet :   
u. Strongbow Rowdy Run-Forrest-Run BEAJ251,38om.M.Lautala/R.Heikkilä,Hämeenlinna
n.Lehmushuhdan PiekkaBEAJ023,46om.M.Lehmussaari,Hartola

 


 

Asikkala ajokoe "nitrokisa" 11.11.2015

 

Tulokset ajokoirat paljas maa

 

1. Rajarintaman Sonja          60,04 p.

2. Karkelon Kiri                     47,13 p.

3. Mettäjuntin Metku             43,21 p.

4. Matverin Tyyne                 33,33 p.          venäjänajokoira

 

Beaglet:

 

5. Strongbow Rowdy Run-Forrest-Run   2,00 p.


Idänlohkon valintakoe 17.10.2015 Tuusniemi

 

Tulokset:

 

Kolme ensimmäistä jatkoon Hyvinkäälle Ajovoittajaan

 

1. Isoahon Dolly BEAJ-1 74,38 p. Koirasta FI KVA. Onnittelut!!
2. Eräsoinnun Pilkku BEAJ-1 61,96 p.
3. Astalan Raknarok BEAJ-2 55,21


4. Astalan Xavier BEAJ-2 50,96 p.
5. Peräpöksän Pimpula BEAJ-3 47,67 p.
6. Viitakiitäjän Muru BEAJ-3 45,88 p.
7. Eräkaveri Bosse BEAJ-3 45,67 p.
8. Jeppe BEAJ-0 33,21 p.
9. Konttikuusen Elmo BEAJ-0 30,21 p.
10. Tervapekan Hilla BEAJ-0 28,96 p.
11. Isoahon Cindy BEAJ-0 21,25 p.
12. Amalia BEAJ-0 15,75 p.
13. Huuhkajan Aksu BEAJ-0 3 p.

Tölpänsalon Hilma Luopui
Konttikuusen Kamu Luopui


 

Piirinmestaruuskoe 9.10.2015 Hartola

 

1. Beny                         Omist. Jaakko Talvinen    pist. 88.83 

2. Eräkaveri Bosse       Omist.Martti Ruusunen     pist. 40.04

3. Eräsoinnun Pilkku     Omist. Keijo Ylönen          pist. 19.33

4. Astalan Raknarok     Omist. Auvo Rahkola        pist.  4.00

 

Kolme näistä lähtevät Idän lohkon valintakokeeseen 17.10.2015 Tuusniemelle.

Jaakko Talvisen kieltäydyttyä lähtevät jatkoon Eräkaveri Bosse,

Eräsoinnun Pilkku ja Astalan Raknarok.


 

Pilkkikilpailu Jääsjärvi Hartola 3.4.2015 tulokset

 
Tuomarina toimi Puheenjohtaja Hannu Heinonen
    
Naiset1.Heidi Kankaanpää  930 g
 2.Raija Talvinen  171 g
 3.Katja Lautala    63 g
    
    
Miehet1.Jukka Leivo 3002 g
 2.Markus Lehmussaari 2498 g
 3.Auvo Rahkola 1473 g
 4.Pekka Ruponen 1398 g
 5.Pasi Kaukiainen 1189 g
 6.Kari Kinnunen 1095 g
 7.Jaakko Talvinen   927 g
 8.Kalle Leinonen   573 g
 9.Ilkka Kauhala   533 g
 10.Jaakko Kauhala   449 g